Hétvégén volt időm, s átböngésztem a város hivatalos honlapján lévő fórumot. Nem lehet azt mondani, hogy a választópolgároknak nem lenne igényük a kommunikációra, s nem fogalmaznák meg olykor-olykor az észrevételeiket. A szomorú az egészben az, hogy a városvezetés még a városi honlapon sem kíván kommunikálni a városlakókkal, a feltett kérdésekre csak elvétve „lök” valamit a szóra és magyarázatokra éhes polgároknak, a kényesebb felvetésekre meg szinte semmit sem reagál.
Persze nehéz lenne sok mindent megmagyarázni, főleg a polgármester beköszöntőjét olvasva (melyről régebben már volt szó a blogon). Persze egy beköszöntővel a legritkább esetben vitatkozik az ember, legfeljebb utólag már azt mondja, milyen messze is áll az édes ígéret és a valóság egymástól. Ezt a vallásos-keresztényi szövegkörnyezetbe ágyazott népámítást meg igazán nehezen veszi be az emberek gyomra, hiszen ahhoz nem kell vallásosnak és templomba járónak lenni, hogy rendes ember legyen valaki. Ugyanez fordítva is igaz, attól, hogy a templomok padjait koptatja valaki, nem egyértelműen válik rendes emberré. (Ugye ne soroljak példákat?)
Természetesen az emberek nem hülyék, s látják tisztán és bölcsen, mi folyik a városban, mire is megy a játék. Csakhát mindenkinek van erkölcsi érzéke (templomi padkoptatástól függetlenül is), s joggal mondhatja, a városvezetés a várost irányítsa, lehetőleg a legjobban, a rábízott intézményeket óvja, védje. Ahogyan látjuk, ez a fajta gondolkodás, ez az értékrend, ez a felelősségvállalás nem nagyon sajátja a városvezetésnek, mint ahogyan nem volt igazán sajátja az előző testületeknek sem.
Én már olvastam olyan véleményeket valamikor a helyi sajtóban, hogy erős polgármesteri hivatalra lenne szükség, hiszen ők foglalkoznak az élet minden területével, erős polgármesteri hivatal kellene, hozzáértő szakemberekkel (nem haverral, sógorral, komával, jóbaráttal), s a tisztán szakmai alapon hozott döntéseket vagy ajánlásokat a testületnek kötelező érvénnyel el kellene fogadni. Jó elképzelés, akárki találta is ki, hiszen akkor a politikai alapon működő bizottságok nem hozhatnának politikai döntéseket, a politikai alapon tagozódó testület nem hozhatna politikai döntéseket. A polgármesteri hivatali dolgozók kinevezését pedig választási időszaktól függetlenül kellene megállapítani, mint például az alkotmánybírákét.
Persze ehhez elsősorban politikai szándék, erkölcsi érzék, szakmai alázat, nagy adag lokálpatriotizmus, és belátó emberség kellene. Melyik is hiányzik jelenleg?
Őszintén mondom, ha így működne a város, akkor engem az sem zavarna, hogy mit bolondoznak a bizottsági vagy testületi üléseken, s hogy annyit keresnek amennyit épp nem szégyellnek.
Dehát ez jelenleg idealizmusnak tűnik. Amikor a városi sportcsarnokban tartható testnevelési órák tekintetében nincs egyértelmű előjoga az önkormányzati fenntartású iskolának az egyházival szemben (s ezt röhögve mondta nekem szombaton egy egyházi intézményben dolgozó pedagógus), akkor kicsit morózus a hangulatom, s mindenféléket tudok gondolni. Persze könnyebb volt az egyházi suli igazgatójának eltapsolni a pénzt, mint tornatermet építeni, dehát ilyen az élet. Az, hogy a náluk dolgozó vállalkozóknak sem mindig tudják (vagy akarják) kifizetni a járandóságot, az szinte lehetne belügy is, de szerintem mégsem az. Milyen erkölcsiség uralkodik akkor abban az iskolában?
A városvezetés megteremthetné az egészséges egyensúlyt, nem csak az iskoláknál, hanem másban is, dehát ehhez – úgy tűnik – nem elég a tehetség, vagy nem elég az akarat, vagy a jóval előbb felsoroltak. A szlogen szerint (amely lopott szlogen, mert nem az önkormányzat találta ki) az „Élhetőbb Ceglédért” még sokat kellene tenni. Talán még az sem biztos, hogy a megaberuházások a legfontosabbak, hanem inkább a polgármesteri beköszöntőben leírtak, elsősorban a békesség és egymás tisztelete. Bár lehet, erről beszélni könnyebb, mint megvalósítani.
Josephin