Tegnap Fico és Gyurcsány tárgyalt. Olyan eszeveszettül nem közeledtek az álláspontok, de legalább valami elkezdődött. A magyar pártok képviselőitől néhány reakció (A betűnagyság nem fontosságot jelöl, csak így tudtam bemásolni):
Ugyanakkor a párt szerint óvatosságra int az, hogy szlovák részről az önkritika elemei nem jelentek meg a szlovák miniszterelnök nyilatkozataiban. A szóvivő megjegyezte, hogy a szlovák kormányban jelen van az a szélsőséges, magyarellenes nacionalista párt, amelyik hangulatot kelt.
Kerék-Bárczy Szabolcs hangsúlyozta, pártja a kétoldalú viszonyt mindig a felvidéki magyarok szemszögéből nézi. Azt támogatja, ami jó az ott élő magyaroknak, de elítél minden szélsőséges, nacionalista megnyilvánulást, amely kifejezetten árt a kétoldalú kapcsolatoknak. E szélsőséges jelenségek ellen minden lehetséges alkotmányos eszközzel fel kell lépni,
A KDNP szerint lehet bármilyen nyilatkozatot kiadni, a jelenlegi helyzeten nem változtat semmit, ha Gyurcsány Ferenc kormányfő nem kéri számon szlovák kollégájától a Dunaszerdahelyen történteket, vagy annak szlovák elismerését, hogy nincsenek bizonyítékok a rendőri intézkedésre, mondta Halász Zsuzsa szóvivő. A KDNP feleslegesnek tartotta ezt a találkozót, semmi nem fog változni. A párt azon az állásponton van, hogy addig nem lehet jövőt építeni, amíg a múlt nem tisztázódik, utalt a szóvivő a Dunaszerdahelyen történtek tisztázatlanságára.
Halász Zsuzsa úgy vélte, hogy a helyzet addig nem fog megváltozni, amíg Ján Slota a szlovák kormány tagja, és nem lehet egyenlőségjelet tenni a szlovákiai és a magyarországi szélsőségesek között, hiszen Szlovákiában a szélsőségek kormányon vannak, míg Magyarországon nem. A párt szóvivője hozzátette, a KDNP nem akar senkit sem "menteni", hiszen pártja is elítéli a szélsőséges megmozdulásokat, de példátlannak nevezte, hogy a magyar miniszterelnök nem követeli a szlovák kormányfőtől, hogy szűnjenek meg a magyarokat ért diszkriminatív jelenségek, és ne kapjon bátorítást a magyarellenesség, ami Szlovákiában kormányszinten folyik.
Az SZDSZ ügyvivője azt hangsúlyozta, hogy a résztvevők aláírtak egy négypontos nyilatkozatot és megállapodtak abban, hogy a későbbiekben is folytatódnak a találkozók. Eörsi Mátyás fontosnak nevezte a nyilatkozatot, de hozzátette, hogy magyar szempontból az nem minden kérdésben kielégítő, és Magyarországon éppen ezért a szlovák demokraták támogatását kell megnyerni, hiszen a dunaszerdahelyi mérkőzésen történteket Szlovákia fogja kivizsgálni.
Néhány dolgot azért tisztázni illene. Hogyan is mentek ki a magyar szurkolók arra a bizonyos futballmeccsre? Nagy-Magyarország zászló és egyéb jelszavak. Nem hinném, hogy a szlovák rendőrség jogszerűen járt volna el. Hasonló helyzetben talán a magyar rendőrség se nagyon lenne jogszerű.
A Fidesz sajnálatosnak tartja, hogy Gyurcsány Ferenc képtelen volt elérni a szlovák kormányfővel folytatott szombati tárgyalásán, hogy Magyarország számára fontos kérdések, így a Dunaszerdahelyen történtek és a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának ügye bekerüljön a találkozón elfogadott közös nyilatkozatba, mondta Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője budapesti sajtótájékoztatóján.
Az a tény, hogy Dunaszerdahely ügye nem került be a nyilatkozatba, sajnos azt üzeni, hogy a magyar kormány képtelen megvédeni a "magyar embereket", akiket "büntetlenül lehet agyba-főbe verni Magyarország határain túl" - mondta a Fidesz szóvivője.
Szijjártó Péter elfogadhatatlannak nevezte a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumát (KMKF) elítélő szlovák parlamenti határozatot, és sajnálatosnak nevezte, hogy Gyurcsány Ferenc képtelen volt elérni azt is, hogy a KMKF-re vonatkozó pont bekerüljön a közös nyilatkozatba.”
Aztán itt van még a díszes egyenruhába öltözött fasiszták ügye, akiknek épp Szlovákiában volt kedvük ünnepséget rendezni. A magyar rendőrség mit tenne, ha szlovákiából jönnének ide hasonló gondolkodású és öltözetű urak bármit is megünnepelni?
És végére egy lényeges kérdés még. A Szlovákiában élő magyar kisebbségnek ezek az ügyek használnak? Mert a kiutazó és cirkuszoló „hazafiak” hazajönnek, de a szlovákiai magyarok maradnak.
És mit szólna például a KDNP (ugyanis szerintuk Szlovákiában a szélsőségesek kormányon vannak, míg nálunk nem), ha a szlovákok kifogásolnák a magyar parlamenti jobboldal képviselőinek viselkedését, akik nem határolódnak el eléggé a magyar szélsőségesektől?
Tehát akkor hogyan is van ez? Ehhez én már szőke vagyok!