Mindenki. Szeretem ezt az LGT számot (a többi mellett is). A homo sapiens. A gondolkodó ember. A gondolkodás felelősségvállalás is. Ki tehet arról, hogy kialakult ez a helyzet? Mindenki. Az értelmiséginek értelmesnek kellene lennie. Az is. Valahol az. Nem biztos, hogy intelligens, nem biztos, hogy művelt, de értelmes. Legalábbis igyekszik ennek látszatát őrizni.
Emlékszem arra az interjúra a Gerjepartban, amit a Fölföldinével (remélem jól írom a nevét) készített Jurászik Helga. Az elitpadagógusnak számító hölgy kinyilatkozta, hogy ő csak jó képességű gyerekekkel szeret dolgozni. Velük lehet eredményt elérni. Igen. Ez így van. De mennyien vagyunk átlagos, vagy rossz képességűek? Mennyien vagyunk alkalmatlanok a szakmánkra, hivatásunkra, mennyien vagyunk középszerűek, kisstílűek, hazugok, alkalmatlanok...?
Mi különbözteti meg az értelmiségit az értelmes embertől? Nem tudom. Elvileg semminek sem szabadna megkülönböztetnie, de nem így van. Persze én azt mondom, nem a hatalom gyakorlója (és haszonélvezője) tehet arról, hogy így alakulnak a dolgok. Volt hozzá merészsége, kitartása valamerre menni. Kihasználja a lehetőségeket. De hol a kontroll? Hol az értelmes emberek gyülekezete? Nem hinném, hogy bárkinek is mások tetteiért kellene felelősséget vállalni (elég mindenkinek a maga keresztje), ám a sajátjaiért illenék.
Az értelmes ember nem mondhatja, ti rosszak vagytok, de én ártatlan. Mit tettem, hogy ti ne lehessetek rosszak? Mindent megtettem? Vagy csak nyalogatom a sebeimet a kollektív amnézia búfelejtő magányában? Mert ez nem az én rendszerváltozásom? Nekem ehhez semmi közöm?...
Az emberek zöme nem akar, s nem tud felelősséget vállalni. Ezer indokot talál hozzá, s talán még igaza is van. Azt mondják, a Táncsicsban „temetői” a hangulat. Valaminek a következménye ez. Először is a képviseleti demokrácia csődje. Másodszor a vezetői stílusé. Harmadszor a vezetettek betagozódása, seggnyalás vagy hallgatás kiscsoportos foglalkoztatókba című játék miatt. Nagygyőr Árpád lelkiismeretére azért kíváncsi lennék. Kíváncsi lennék, vajon az ő képviseleti demokráciája miről szól, az ő értelmiségi léte, értelmes emberre hajazó külsőségei mit takarnak?
De hagyjuk az iskolát. Ki tehet erről a helyzetről? Mindenki, ugye, énekli az „Elgété”. Tehát ne mondjuk azt, hogy az értelmes ember nem vállal felelősséget. Az értelmes embernek kötelessége felelősséget vállalni. Nem azért, amit más tesz, hanem amit ő tesz vagy nem tesz.
Ha tesz, tükörbe nézhet, ha nem tesz, akkor rácsodálkozhat naiv ábrázattal a világra, hogy milyen csúnya.
Egyébként nem oly csúnya. Bizonyos pillanataiban gyönyörű, kápráztató, szerethető.
De az LGT is megmondta: Mindenki. S ezt nem lehet nagyon másképp érteni. Ezt nem lehet átpolitizálni. Ezt nem lehet félremagyarázni.
Ez van. Sajnos.
De ne keseredjünk el. Volt már ennél rosszabb is. És én sanálom szegény Lovas Ottót. Úgy látszik, most talán rossz lóra tett. Van ez így. De ettől még én szerethetek sok embert. És ő is szerethet sok embert. És ti is szerethettek sok embert. Ez annyira nem fáj. Jobb, mint gyűlölködni.
Na, pá! Legyetek jók.
Josephin