Eltelt néhány nap, s hiába várakoztam, így szokott lenni mostanában. Azt gondoltam, a ceglédi értelmiségnek van véleménye. Nincs, vagy nem mondja el.
Susan Faludi amerikai újságíró mondja a demokráciáról:
„A folyamatos kérdezés. s kritikus szemlélet a demokrácia lényege.” Nálunk egyik sem nagyon dívik, Cegléden különösen nem, álszent módon csak arról beszélünk, amiről hallani akarunk, vagy arról sem. Az újságírónő még hozzáteszi:
„De ehhez (mármint a demokráciához) nélkülözhetetlen az értelmiség közreműködése és a művelt polgárság is, különben informálatlan, manipulálható tömegekkel állunk szemben.”
Van ebben valami.
A Panorámában megjelent ez az ominózus „interjú” Orbán Viktorral, amelyben a „polgárkirály” arról nyilatkozik, hogy megérett a helyzet az előrehozott választásokra. Orbán Viktor nagyon bízik a népszavazásban, a „nép akaratában”. Az újságíró meg nem nagyon kérdez, lényegeset semmiképpen sem. Orbán hatalomimádata közismert, mindent meg is tett, meg is tesz, hogy ismét ő legyen Magyarország miniszterelnöke. Nem biztos, hogy ez sikerülni fog neki, még mindig nem. Nyilvánvalóan ő is tudja, mi folyik az országban, a nyilvánosságra került „elszólásai” azt jelzik, tisztában van azzal (remélhetőleg), hogy komoly változásokra van szükség, reformokra, átalakításokra, még akár újabb megszorításokra is. Persze erről az „Erős Magyarország” program részleteiben nem beszél, mert akkor azt is el kellene mondani, hogy ami ellen ádázul küzdöttek, s az AB inkorrekt döntésével besegített, nekik is, ha hatalomra kerülnek, reformokat, átalakításokat, megszorításokat kell eszközölniük. Nem lehet elszórakozni ennyi időt az ország életében, sem az MSZP, sem a Fidesz részéről. Tényleg az utolsó óra ez, de nem biztos, hogy az MSZP kormányzásának és a Fidesz ellenzéki szerepének utolsó órája, bármennyire is szeretné ezt Orbán Viktor.
A Panoráma tehát közölt egy interjút, amelyben Orbán Viktor óhaját tolmácsolták. Ez az újságíró, a lapkiadó felelőssége is. Legfeljebb azt mondja rá az ember, nem komoly újságíróról, nem komoly lapról van szó.
Megnéztem a „nemzeti” hírportálokat a kecskeméti Mercedes beruházásról, az Európai Innovációs és Technológiai Intézet Budapestre telepítéséről, vagy az újabb és újabb autópálya-szakaszok átadásáról. Finoman szólva is érdekesek a reakciók. Nézzétek meg.
Ez a „Mutyi Bt.” kifejezés pedig elég disszonánsan hangzik Orbán Viktor szájából, az Ezüsthajó Kft., Josip Tot, Kaya Ibrahim, meg a többiek ismeretében. És ugyanennyit az MSZP oldaláról is fel lehet soroloni (sőt, a magyar politikai elit törénete 1990 óta bővelkedik hasonló sztorikban), tehát nincs mit egymás szemére vetni.
Nem tudom, lesz még normális ország egyszer Magyarország? Komoly kétségeim vannak.