Egy fecske nem csinál nyarat. Több sem, csak sok. Egy fecske nem csinál nyarat, mint ahogyan egy film, egy zene, egy könyv, egy blog sem forgatja fel a világot (bár lehet, hogy még is tudnék ellenpéldákat felsorolni?...). De nem ez a lényeg.
Itt a blogon egyszer szó volt már az innovációról. Az innováció maga egy kreatív ötletből megvalósuló folyamat, amelynek konkrét eredménye, haszna van. Mennyire innovatív Cegléd? Hol vannak a kreatív ötletek, hol a beindult folyamatok, s hol a hasznot hozó végtermék?...
Ötlet az van, hadipark, iskola-névváltoztatás, stb. Kreatív ötletek? Lehetnének éppen azok. De nem azok. A fürdő is lehetett volna jó ötlet, de a folyamatban résztvevők már nem voltak annyira nagyon kreatívak, hozzáértők, s a végtermék olyan, amilyen. Mi hiányzott? Valószínűleg a hozzáértés. Az odafigyelés. A felelősség. A számonkérés. Az elszámoltatás.
Palleonnak igaza van, nem kell (nem is lehet) mindenkit lecserélni. De van olyan, akit igen. S fiatalítani kell. Ebben a városban lassan csak kihalásos (vagy politikai, ismerősi, baráti) alapon lehet állást kapni. Monori az önkormányzat kabinetfőnöke, abonyi a jegyző, a Kernek, Bemnek világvégéről érkezett az igazgatója (de biztosan tudnátok még mondani neveket, beosztásokat). Cegléden nem terem alkalmas, hozzáértő ember a közhivatalokra, a felelősségteljes beosztásokra? Lehet, hogy nem, nem vitatom, de amíg Cegléd munkaképes lakosságának nem tudom hány százaléka máshová jár dolgozni, addig ez nem is fog kiderülni. Persze – mint láttuk az elmúlt időben – ceglédieknek nem sok esélyük van, csak ha a megfelelő zászlót lobogtatják. Tehát a kreatív ötlet híján nem fog beindulni semmiféle folyamat.
Példák:
Kreatív ötlet: a kórház ügyeit rendbe kell tenni, az önkormányzat alapít egy kht.-t, mert az ÁFA miatt előnyösebb helyzetbe kerülhet. Az ötlet jó, érthető.
Folyamat: megalakul a kht., majd – egy menedzsmentszerződés alapján – az önkormányzat egy kft.-t rak a kht. nyakába, mert... Itt már elvesztettem a fonalat. Mai napig sem értem, s magyarázat sem hangzott el sehol, hogy ez miért jó a kórháznak, miért jó Ceglédnek. A kft.-nek jó, hiszen biztosan nem ingyen felügyelik a kht.-t, melynek vezetője a kft.-nek is tagja (vezetője?). Tehát munkaidőben elvégzi a menedzsmenti feladatokat, melyekért az önkormányzat fizet a kft.-nek. Gondolom. Mert senki nem magyarázta még meg az ellenkezőjét. Tehát a folyamat, a szakmai kivitelezés már az elején megbukott. Tisztátalannak tűnik kicsit ez a játék, még akkor is, ha a kórház valószínűleg talpra fog állni.
Hasznot hozó végeredmény: működni fog a kórház. Eddig is működött valahogy. Az önkormányzatnak egyre kevesebbet kell bepótolni? Nem tudom. A menedzsment ingyen, Ceglédért való rajongásból dolgozik. Ezt meg nem hiszem. Azt mondják, a dolgozók már kevesebbet visznek haza, mióta kikerültek a közalkalmazotti státuszból. Nem tudom.
Másról. Évente támogatja az önkormányzat a helyi médiát. Eltérő mértékben, a döntés okait én nem ismerem, hogy ki miért is szebb a másiknál. Persze ebből évente egyszer mindig sértődés van.
Kreatív ötlet: támogatni a médiát. Szép, hangzatos szöveg. Valójában a helyi iparűzési adóból majdnem visszamegy az önkormányzat kasszájába a teljes támogatás. Tehát ez csak álca, valójában semmi konkrét nem történik, tehát az ötlet elvérzik az önkormányzati képviselők politikai beállítottságán és sértődékenységén.
Egyszerűbb lenne azt mondani, ne fizessétek meg a helyi iparűzési adót, s én, mint önkormányzat, piaci értéken hirdetek nálad, így leszek én a támogatód, a legjobb, mert szeretlek, szükségem van rád.
Hasznot hozó végeredmény: fejlődne a helyi média, megélénkülhetne a tájékoztatás.
Az oktatásban is szükség lenne az innovációra (egyébként van). Közismertek az állapotok. Az önkormányzat kreatív ötlete az, hogy szerződést köt az egyházi iskolákkal. Hogy miről, azt nem tudni. De ha az önkormányzat tényleg kreatív lenne, akkor tényleg normális szerződéseket kötne, s nem gerjesztené a tisztességtelen versenyt. Minden iskola rendelkezik specialitásokkal, tagozatokkal, nem kellett volna mást tenni, mint szerződésben rögzíteni, férjetek meg egymás mellett, s ne indítsatok rá tagozatokkal, újabb osztályokkal a rivális iskolára.
Egy példa: A Várkonyi (hogy lássa mindenki, mennyire elfogult vagyok) ökoosztályt indított. Beíratkozás idején nagy csinnadrattával a Mészáros vonult fel a mezőnyben, hasonló témával. Pró és kontra lehetne sorolni a hasonló eseteket, mert az önkormányzat nem tart rendet, nem akar rendet tartani, az egyházi iskolák meg hajlamosak azt hinni, nekik mindent szabad.
Sokan vallják azt, mindegy, hogy kik ülnek a testületben, mindegy, hogy miféle pártszínekben vörösödnek, sápadnak, narancsosodnak, zöldülnek, ha szakmailag flott (innovatív) polgármesteri hivatal áll mögöttük. Egy önkormányzati határozat kérdése csak, hogy a testület csak szakmai alapon vétózhassa meg a szakmailag alaposan előkészített tervezeteket. Ismerve a testület szakmaiságát, nem sok elutasításra kerülne sor. De ehhez alaposan át kellene alakítani a hivatalt, lelkes, hozzáértő fiatalokkal feltölteni... S megbecsülni a kreatív, hozzértő „öregeket”...
Persze az innovatív gondolkodás a megvalósítás nélkül semmit nem ér. Ahhoz meg pénz kell. Mit is tudunk mi ajánlani a befektetőknek? Gyere ide, fektess be sok pénzt, mi meg megmondjuk a tutit. Ideje lenne már változtatni ezen a szemléleten.
Most befejezem. De konkrét példákat sorolhatunk. Még sok példát tudok felsorolni.
(Kedves Tündér Lala!
Én nem annyira vagyok irónikus. És nem akarom megváltoztatni véleményedet Arany Zsoltról. Csak elmondtam az enyémet. Mint ahogyan Te is.)